top of page
IMG-4458.jpg

Hakkımızda

MİKROMİKS Biyoteknoloji, 2020 yılında İzmir’de Ege Üniversitesinin bünyesindeki Ege Teknoparkta, alanında uzman mikrobiyologlar ve çevre mühendisleri tarafından kurulan bir Biyoteknoloji firmasıdır. Firmamız TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programını kazanarak bir start-up firması olarak faaliyetlerine başlamıştır. Şirketimiz temel olarak Çevre Biyoteknolojisi, Mikrobiyal Biyoteknoloji, Tarımsal Biyoteknoloji ve Probiyotikler alanlarında faaliyet göstermektedir.
  Temel amacımız çevresel ve tarımsal sorunlara etkin mikroorganizmalar aracılığı ile yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmek, teknoloji geliştirmek ve alanında katma değer yaratmaktır. Ar-Ge faaliyetleri alanında 20 yılı aşkın deneyime sahip uzman araştırmacılar tarafından yürütülmektedir. Şirketimizin bünyesinde uzun yıllardır mikrobiyoloji alanında yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda edinilmiş geniş bir etkin mikroorganizma koleksiyonu bulunmaktadır. Ayrıca devam etmekte olan Ar-Ge çalışmalarıyla bu koleksiyon sürekli olarak zenginleştirilmektedir.

Vizyon

       Mikro dünyayı değiştirmeden Makro dünyayı düzeltemeyiz felfesiyle çıktığımız bu yolda çevrenin , insanın ve hayvanın sağlık, beslenme, yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanarak daha iyi ve daha erişilebilir hale getiren ürünleri üretmek.

Misyon

          Faaliyet gösterdiğimiz sektörde insanlar, hayvanlar ve çevremiz için sağlıklı, yüksek kaliteli, güvenilir ürünler elde ederek müşterilerimizden aldığımız güçle şirketimizi geleceğe taşımak.

Faaliyet Alanlarımız

Çevresel sistemler için koku giderimine yönelik kararlılığı yüksek mikrobiyal ürün elde etme üzerinedir. Kötü kokular birçok evsel ve endüstriyel sistemler ile doğal sistemlerde oluşan ve oluştuğu yerde hem rekreasyonel hem de estetiksel sorunlar oluşturur. Koku giderimi için mikrobiyal ürünlerin kullanılması, koku bileşenlerinin etkin ve çevre dostu doğal sistemler kullanılarak düşük maliyetle ve sürdürülebilir şekilde arıtılmasını sağlayacağı için mikrobiyolojik olarak koku giderimi bu problemin çözümüne yönelik önemli fırsatlar bulunmaktadır.
  Diğer bir faaliyet alanımız ise etkin mikroorganizma içeren tohum koruma ürünü oluşturulması üzerinedir. Zirai mücadele faaliyetlerinin insan ve çevre sağlığı ile agroekosistem ve biyolojik denge üzerine yan etkilerini azaltacak şekilde, sürdürülebilir tarımsal üretim tekniklerine uygun olarak yapılması son derece önemlidir. Hastalık ve zararlıların mücadelesinde kullanılan kimyasal bitki koruma ürünlerinin yanlış ve fazla kullanılması neticesinde bitkilerde fitotoksisite, zararlı organizmalarda direnç ve bitkisel ürünlerde kalıntı sorunu oluşmaktadır. Fitopatojenlere karşı etkin ve bitki büyümesini arttırıcı mikroorganizmalar geleneksel tarımdan kaynaklanan çevre üzerindeki baskıyı hafifletmek için doğal bir alternatif yol olarak kabul edilir.
  Yine arıcılık sektörü Ülkemiz için en önemli tarımsal alanlardan birisi olup, arıcılıkla ilgili en önemli sorunlardan bir tanesi Varroa akarlarının neden olduğu verim kayıplarıdır. Probiyotikler ise son zamanlarda insan ve hayvanlara yararı kanıtlanmış etkin mikroorganizmalar içermektedir. Şirketimizin faaliyet gösterdiği diğer bir alan da bal arılarında verim kayıplarını azaltmaya yönelik etkin mikroorganizmaları içeren probiyotik ürünlerin geliştirilmesi üzerinedir.
   MİKROMİKS Biyoteknoloji, deneyimli çalışanları ile yerli kaynaklardan elde edilen yararlı ve etkin mikroorganizmaları kullanarak çevre sorunlarına doğal ve çevre dostu çözümler geliştirmek, tarımsal üretimde kimyasal girdilerin kullanılmasını azaltarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamak, kullanıcılara yenilikçi, verimli ve kaliteli mikrobiyal ürünler sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

bottom of page